הון שחור

הון שחור הוא בעצם אי דיווח על הכנסות לרשויות המס או לרשויות אחרות, ישנה הבחנה בין הון שחור שנובע מפעילות חוקית לכאורה, אבל אינו מדווח לרשויות השונות (לדוגמה העלמות מס, הלבנת הון וכו') ובין הון שחור שבסיס פעילותו השוטפת הוא בדרך שאינה חוקית (הימורים, סחר בסמים וכדומה).

במילים פשוטות כל אדם שאינו מדווח על הכנסותיו בין אם במתכוון או לא במתכוון עלול להגדיר עצמו כעוסק הון שחור – כאשר אדם פועל במידת החוקיות ומדווח לרשויות על הכנסותיו השונות הרי הוא פועל כשורה וכספו מוגדר כחוקי דהיינו לבן, לעומת אדם שאינו מדווח כספו מוגדר כהון שחור.

היקף התופעה בארץ

כאשר מדברים על היקף התופעה אנו מגיעים לכ-20% מתוצר מקומי גולמי מדובר על כמיליארדי שקלים – בהחלט סכום לא מבוטל. יחד עם הנתונים האלו ישראל נמצאת יחסית במקום טוב בהשוואה לשאר המדינות בעולם. אך עם כל זאת ניתן להפחית את תופעת ההון השחור ע"י פתרון דיווח על ההכנסות (כיום ניתנת האפשרות אף לבצע דיווח אנונימי במסגרת הליך הגילוי מרצון של רשות המסים) ולכן הפיקוח של רשויות המס כיום הרבה יותר משמעותי וקפדני.

באותה נשימה עדיין ניתן לומר שיש אנשים שלא מדווחים על ההכנסות הקבועות שלהם ומדוע? כיצד ניתן בכל לגרום לאנשים פרטיים או בעלי עסקים להגיע לשקיפות בתחום ההכנסות שלכם? ראשית הורדה במס יכולה להיות פקטור שיעזור כאשר אדם או עסק צריכים לשלם מס גבוה מאד הם יעדיפו "להעלים" או לא לדווח לרשויות כדי שלא יורידו להם סכום גדול. עוד פתרון שיכול לתת את אותותיו וזה לפשט את הדוחו"ת שעסק נדרש להגיש כלומר שיהיה הרבה יותר קל לעסק להבין את מהות הדוחו"ת ולא לסבך ולהסתבך יותר מידי.

תופעה עולמית שחורה

תחום ההון השחור הוא בהחלט תחום שצריך לשים אליו לב הוא לא רק בארץ קיים אלא במדינות אחרות ולעתים במדינות אחרות היקף התופעה שם הרבה יותר מדאיגה מאשר בישראל , אנו עדים לתופעה זו שלצערנו הולכת וגדלה אבל כדי להפחית את תופעת ההון השחור פשוט מאד חובת הדיווח יכולה להקל יותר ויתר על כך היא לא גורמת לאנשים ולעסקים להסתבך בתוך עצמם, פעילות ישרה תמיד כדאית.

Black Capital* זקוקים לייעוץ משפטי בנושא? מוזמנים לפנות למשרדי עו"ד דורון, טיקוצקי ושות'
שדרות הפלי"ם 7, חיפה | טלפון: 04-8147500