עורך דין ארנונה – על התמחותו וחשיבותו

אחד מסוגי המסים הגבוהים ביותר המושתתים על נכסים (פרטיים ומסחריים) הוא ארנונה – מס זה מושתת על ידי הרשות המקומית, בין אם זו עירייה, מועצה מקומית או כל גוף אחר שאחראי על השטח בו נמצא הנכס.

הרעיון שעומד מאחורי תשלום ארנונה הוא שהרשות המקומית מעניקה מגוון שירותים (דוגמת ביטחון, חינוך, תשתיות וכדומה) ועל כן, מי שנהנה מכך צריך לשלם על זה. התשלום נקבע על פי גודל הנכס באופן יחסי, מי שמחזיק בנכס גדול ישלם יותר, מן הסתם, ממי שיש לו נכס קטן. כל עירייה רשאית לקבוע את הארנונה שהיא גובה (על פי הנחיות משרד הפנים) וכן היא יכולה לקבוע את סיווג הנכס (האם הוא מסחרי או פרטי), גודל המבנה (על פי מדידות שהיא מבצעת) ועוד. לכן, בסופו של דבר, היא יכולה לקבוע כמה אנחנו נשלם לה.

אפשר להבין מכאן את הייאוש שמרגישים לא מעט אנשים אשר חשים שהם משלמים יותר ממה שהם אמורים לשלם ובוודאי הרבה מעבר למה שהם מקבלים בתמורה. על כן בשביל להתמודד עם סיטואציות כאלה, מוטב להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני ארנונה, הפחתת חיובי ארנונה ומס מוניציפאלי.

accountant-istock

עורך דין ארנונה זה אדם אשר מתמחה בסוגיות שקשורות לארנונה הן של עיריות, מועצות מקומיות ורשויות אחרות. בין היתר הוא מכיר את הסמכויות שעומדות לזכות הרשויות המקומיות ואת הנחיות משרד הפנים, הוא יודע להבדיל בין תקנות וצווים של רשויות (לכל רשות דין שונה), וכן הוא יודע מול מי הוא אמור לעבוד וכיצד הוא יכול להקל על לקוחותיו ביישוב בו הם מתגוררים.

עורך דין ארנונה הוא אדם שבקי בנבכי החוק ויודע כיצד לפעול בהיבטים שונים שלו. מדובר בהתמחות כמו כל התמחות אחרת בתחום המשפט, ועל כן בשביל לסייע ללקוחותיו, בקי עורך דין בתחום זה בכל הפסיקות ובכל התהליכים המשפטיים והאחרים שעברו בנושא.

יש לומר, הרבה פעמים עורך דין ארנונה לא מייצג רק לקוחות בודדים אלא הוא מייצג קבוצה של לקוחות אשר מגישים תביעה ייצוגית כנגד הרשות, זאת בהנחה והם גילו, כולם, שהם שילמו וממשיכים לשלם מחיר גבוה ביחס למה שהם היו אמורים לשלם. הרבה פעמים זה נובע מטעות אנוש, לעתים זה נובע מכוונה, ולא פעם מדובר אפילו על מצב בו הרשות החליטה לעגל את הסכום כלפי מעלה בלי ליידע את התושבים.

עורך דין ארנונה גם מטפל בכל הנושא של ערעורים, הן בפני הרשות (ובפרט בפני וועדת הערר) והן בבתי משפט, זו בהנחה וההחלטה אשר התקבלה איננה עומדת לצד הלקוחות. הייצוג המשפטי של עורך דין ארנונה, כאמור הוא מתחילת הדרך עד ההחלטה הסופית אשר מתקבלת לטובת הלקוח ברשות עצמה או לחלופין עד שמתקבלת החלטה סופית בבית המשפט בנושא זה.

מלבד ייצוג משפטי, מבצע עורך דין ארנונה גם בדיקת חשבונות על מנת לוודא שניתן להקטין את התשלום החודשי, סיוע בהפחתת הארנונה במקרים שזה נדרש וכאמור ייצוג מול כל הגורמים הרלוונטיים בנושא.

>> למידע בעניין הפחתת ארנונה לעסקים, לחצו כאן.