כיצד לבחור משרד חקירות?

לא פעם אנחנו נתקלים בבעיה שדורשת מאיתנו להשתמש בשירותיהם של משרדי חקירות פרטיים. זה נכון בחיים האישיים וזה נכון בחיים המקצועיים. השימוש במשרדי חקירות עולה עם השנים, הן בזכות העובדה שהחוקרים משתכללים והופכים מומחים ליותר ויותר תחומים, והן בגלל שלא תמיד המשטרה יכולה או מעוניינת לתת מענה במקרים בהם אנחנו נדרשים מישהו שיחקור עבורנו את הסיטואציה אליה נקלענו. זו הסיבה שחשוב לדעת כיצד לבחור משרד חקירות.

לפני שנציג בפניכם את הכללים לבחירת משרד חקירות בצורה נכונה, חשוב להבהיר מתי נפנה למשרד ומתי נפנה למשטרה. למשרד חקירות אנחנו נפנה כשמדובר בסיטואציות שהמשטרה לא מתערבת בהן, למשל בגידות בין בני זוג, איתור חייבים, איתור אנשים וכן כשמדובר על מצבים של חשדות לפליליים, למשל במקרים בהם אנחנו חושדים שעובד בחברה מרמה אותנו, אז נפנה קודם לחוקר פרטי ורק שהוא יאתר עבורנו ראיות נפנה למשטרה.

אפשרות נוספת היא לפנות למשרד חקירות פרטי, אחרי שהמשטרה מסיימת את החקירה שלה ומחליטה לסגור את התיק. אם אנחנו חושבים שיש עוד משהו בו, אז נפנה למשטרה.

כיצד בוחרים משרד חקירות?

יש כמה כללים לבחירת משרד חקירות בצורה מושכלת ונכונה:

  1. ראשית, עלינו לבחון האם המשרד מחזיק ברישיונות מתאימים – בישראל ככלל חוקר פרטי חייב להיות בעל רישיון והסמכה מסודרים בנושא עם סמכות מטעם משרד המשפטים לעסוק בתחום. אם אין לו, הרי שהוא לא יוכל לבצע שום דבר ואם יבצע זו תהיה עבירה על החוק מצידו שעלולה לסבך גם אותנו.
  2. שנית, עלינו לבחון במה מתמחה המשרד. כל משרד בוחר להתמחות בנושא מסוים, יש מי שמתמחה בחקירות אישות, ויש מי שבוחר להתמקד בתחום העסקי, לא מעט משרדים כיום מתמחים בחקירות סייבר למיניהן. כשאנחנו מחפשים משרד חקירות, עלינו לבחון במה הוא מתמחה והאם זה מתאים לצרכים ולדרישות שלנו.
  3. דיסקרטיות וכימיה. בשביל שהעבודה שלנו עם המשרד יצליח, הוא חייב לעמוד בכללי המקצוע ולהיות דיסקרטי, מה שאומר שעליו לחתום על הסכם סודיות מוחלט, וכן הכימיה בינינו צריכה להיות מלאה. במידה וזה לא יהיה, אז אנחנו נתקשה לעבוד ביחד וזה יפגע בתוצאות החקירה.
  4. דרכי פעולה. כאן זה מתחלק לשניים. יש את דרכי הפעולה אשר מטרתם להגיע לתוצאה המהירה והטובה ביותר, כלומר על החוקר להסביר לנו כיצד הוא יכול להגיע לתוצאה האמינה ביותר בזמן הקצר ביותר. ויש את השאלה כיצד החוקר מבצע את עבודתו כך שלא יעבור על החוק או יפעל בצורה שעלולה לסכן אותנו. עלינו לקחת בחשבון שכל דבר שהחוקר עושה, גם אנחנו אחראים לו מעצם העובדה ששכרנו את שירותיו. לכן חשוב שהחוקר יפרט לנו כיצד הוא מתכוון לפעול על מנת שנוכל להחליט האם אנחנו רוצים שיפעל כך או לא. כמובן שכל זה אמור להיות חתום ומוסכם בין הצדדים.