חוקר פרטי

אנשים רבים נעזרים בשירותיהם של חוקרים פרטיים בשל נסיבות שונות במהלך החיים. מהו חוקר פרטי? מתי ניתן להיעזר בחוקר פרטי? מהם הסיכונים במקצוע? על כל אלו ועוד בסיקור הבא.

לחלק גדול מאיתנו ההיכרות עם חוקרים פרטיים מתבססת על הסטראוטיפ אשר מוצג לנו בסרטים. אפילו אם אנו מבינים שבמציאות המצב לא מתנהל כל בדיוק, עדיין, חוקר פרטי בשבילנו היינו אדם שנועד בכדי לתפוס בן/בת זוג בוגדים. למרות התפיסה הרווחת הזו, לא כך הוא המצב. חוקרים פרטיים פועלים במגוון רחב של מישורים. עם זאת, ניתן להגיד שהבסיס המאפיין את עבודתו של כל חוקר פרטי היינו בסופו של דבר, השגת מידע מסוג כלשהו.

מיהו חוקר פרטי?

נתחיל בכך שלא כל מי שמכנה עצמו חוקר פרטי היינו באמת חוקר פרטי מוסמך – בישראל ישנה הגדרה ברורה בחוק לעיסוק זה. בנוסף לכך קיים גם מסלול הכשרה ברור שיש לעבור לפני שניתן להיקרא חוקר פרטי. הגדרתו היבשה של חוקר פרטי לפי החוק היינה כדלקמן: "מי שעוסק בהשגת ידיעות על הזולת או באיסופן, לצורכי אחרים ודרך שירות לכל ושלא לצורכי מחקר מדעי, סקר דעת קהל או פרסום ברבים".

חוקרים פרטיים צריכים להוציא רישיון בכדי לקבל הגנות חוקיות מסוימות (מה שמותר לחוקר פרטי לא מותר לאדם שאינו מוגדר ככזה). הגנות אלו נועדו על-מנת שחוקרים פרטיים יוכלו לבצע את עבודתם המרכזית שהינה איסוף מידע או השגת ראיות לפי הזמנתו של הלקוח. דגש אחרון, קיים הבדל בין רישיון של חוקר פרטי ורישיון של בעל משרד חקירות.

חוקר פרטי מקצועי

מתי ניתן להיעזר בחוקר פרטי?

כפי שאתם ודאי יודעים, מידע הוא המטבע הגלובלי החדש. אי לכך, מידע על אנשים אחרים יכול לסייע לנו לחסוך או להרוויח כסף רב. ניקח את הדוגמה הכי נפוצה והכי מוכרת. בעל אשר חושד שאשתו בוגדת בו ומעוניין להתגרש ממנה מבלי להסתבך בהסדר מזונות, חייב להוכיח שהיא אכן בוגדת בו. החוקר הפרטי מסייע לבעל להשיג את המידע המפליל על האישה באמצעות מעקב והשגת ראיות.

אבל לא רק בענייני אישות. חוקרים פרטיים יכולים להשיג מידע כלכלי ופיננסי. חקירות על רקע עסקי נפוצות גם הם, ריגול תעשייתי עלול להרוס חברה לגמרי ולכן יש לעלות על אותם מרגלים. ישנם עוד נושאים רבים ביניהם – האזנות סתר (קישור למאמר על האזנות סתר), מעקבים, איתור ועוד ועוד.

מהם הסיכונים שלוקח חוקר פרטי?

לחוקר פרטי מותר לקיים מעקב אחר אדם ולכן הוא מוגן בחוק בנוגע לנושא זה. אבל מה עושים כאשר נתקלים במאהב עצבני? לחוקרים שונים, שיטות שונות להתמודד עם מצבים אלו. מה שחשוב בשבילכם הוא לפנות לחוקר מנוסה אשר יודע בכלל איך להימנע מסיטואציות בהן הוא נחשף לסכנה וגם להתמודד איתן כאשר הן מתרחשות בלית-ברירה.

 חקירות במישור האזרחי

עבור חלקנו החיים עוברים ללא צורך בחקירות מסוג מסוים. גם במידה ואנו נתקלים בצורך לחקירה מסוימת, כגון אחרי גנבי רכב, או פריצה לבית, לרוב העניין מנוהל בידי המשטרה. אבל לחלקנו הגדול, קיים צורך בחוקרים מסוג אחר, חוקרים אשר יכולים לסייע להם להפיק מידע במישור האזרחי, גם במקרים שהצגנו לפני רגע. החוק מתיר את פעולתם של חוקרים אלו ובתנאי שיש להם רישיון הם יכולים לנהל מעקבים ולהשיג מידע בשיטות אשר עבור האזרח הרגיל היו נחשבות כלא חוקיות.

חוקר פרטי

חוקר פרטי הינו אדם אשר מחזיק ברישיון מטעם מדינת ישראל אשר מקנה לו את הזכות לערוך חקירות פרטיות, בשיטות מאושרות כמובן, באדמתה של מדינת ישראל. הרישיון מותנה בעמידה במספר תנאים ביניהם גם מבחני ידע בנושאי דיני ישראל ואתיקה מקצועית.

חוקרים פרטיים יכולים לעבוד באופן עצמאי, או שהם יכולים להצטרף למשרד קיים. חלק גדול מהחוקרים הפרטיים בוחר להתמחות בתחום מסוים בכדי להגיע לרמה גבוהה ביותר ובכך לזכות בנתח נכבד יותר של קהל הלקוחות שלו. עם זאת, קיים יתרון משמעותי בפנייה למשרד חקירות אשר מרכז בתוכו מספר רב של חוקרים פרטיים בעלי יכולת אשר מתמחים בסוגי חקירות שונים. מה גם שלמשרד חקירות פרטיות קיימים משאבים רבים יותר העומדים לרשותו, כך שהחקירות מתנהלות ביעילות ואפקטיביות גבוהה בהרבה. הרקע המקצועי והאישי של חוקרים פרטיים הינו מגוון. חוקרים פרטיים יכולים להגיע ממקצועות הביטחון לענפיהם השונים, עיתונאות, אכיפה ועוד. חוקר פרטי נתפס כמקצוע אפוף מסתורין ועניין ובהתאם לכך מופקים גם יצירות תרבותיות רבות כגון ספרים, סדרות טלוויזיה וסרטים אשר מציגים אותו כדמות מיוחדת שכזו. עם זאת, המציאות עולה על הדמיון ועולם החקירות הפרטיות המציאותי יכול להפתיע אפילו אנשים בעלי דמיון מפותח ביותר.

חקירות פרטיות

תחום החקירות הפרטיות הנו מגוון ומתנהל על קשת עצומה של אפשרויות. משרד החקירות של מ.ח.א נוגע במרבית התחומים הכלולים בקשת זו. להלן מספר דוגמאות לסוגי חקירות פרטיות:

חקירות כלכליות – חקירה כלכלית כוללת בתוכה כל פעולת השגת מידע פיננסי על אדם או גוף מסוים. מכיוון שהחיים של כולנו מחזיקים גם בפן כלכלי, מרבית החקירות נוגעות גם בפן הזה.

חקירות בנושאי אישותחקירה בענייני אישות כוללת את כל סוגי החקירות בנוגע לבגידות של בני זוג.

השגת מידע ובניית פרופיל אישי – כוללת בדיקת רקע על אדם מסוים. לדוגמה, הורים מודאגים שילדיהם מתחתנים עם בני זוג שנחשדים כמפוקפקים יכולים להזמין בדיקת רקע על אותם בני זוג.

איתורים – חקירת איתורים כוללת איתור של אנשים שבוחרים להתחבא, או שפשוט נעלמו ללא היכר.

זקוקים למידע מסוים? פנו עוד היום למשרד החקירות הפרטיות – מ.ח.א ותזכו לשירות מקצועי ביותר.