משטחי עץ

לא מעט מפעלים בישראל משתמשים במשטחי עץ מסוגים שונים עליהם הם מניחים סחורה ובעזרתם הם מובילים דברים, עם זה בארץ ועם זה במשלוחים אל מעבר לים.

דרך ההובלה היא מאוד פשוטה. מניחים את המשלוח על גבי משטח העץ, קושרים אותו אליו הרבה פעמים בשביל שלא יתנדנד וייפול. מלגזה מרימה באמצעות שתי הכפות שלה את משטח העץ, וביחד איתו מרימים את הציוד אל המשאית, ספינה או מטוס. במידה וזה אפשרי אז מרימים את המשלוח מעל המשטח ושולחים אותו בלעדיו, במקרים רבים משאירים את המשטח ושולחים אותו ביחד עם הציוד.

אנחנו יכולים למצוא בשוק משטחי העץ מספר סוגים של משטחים. ההבדל ביניהם טמון בעיצוב שלהם. בדרך כלל נהו לבחור בעיצוב של משטח עץ מסוים על פי סוג המלגזה או המנוף שמרים דבירם איתו עובדים. כמו כן נהוג לבחור משטח עץ בהתאם לצרכים של החפצים או הציוד אותו שולחים במשלוח. מלבד עיצוב המשטח, מה שעוד ישפיע יהיה גודל המשטח.

דוגמאות של משטחי עץ פופולאריים

משטח CP1 – משטח ישר, שמיועד לנשיאת עומסים בינוניים וכבדים. משמש תעשיות שונות בעיקר תעשיות רפואיות וכימיות. מגיע בשלל גדלים.

משטח אמריקאי – מכונה גם משטר נשר. מדובר על משטח עץ קורה, מורכב ממספר קורות בשני צדדים, מתאים לעבודה של מלגזה בבניין ובמקומות אחרים.

משטח אירופאי – מזכיר במידת מה את המשטח האמריקאי עם הבדל אחד. יש לו קורה באמצע והוא צר מעט יותר מהמשטח האמריקאי. מדובר במשטחים מסיביים מאוד שמתאימים לסוגים שונים של עומסים.

משטח מסוג CHEP – משטח עץ אשר בין הקורות שלו ישנם שתי קורות בצורת צלב, כך שניתן להכניס את כפות המלגזה בשתי צורות שונות. משטח גדול ומאסיבי.

משטח קוביות – משטח המחולק במראה שלו לקוביות, קיימים שני סוגי משטחים כאלה, אחד פתוח והשני סגור. מתאים גם הוא לעומסים כבדים וניתן להשתמש בו ב-4 כיוונים שונים.

משטח קורות – משטח המורכב מקורות צמודות, גם פה ניתן למצוא משטח פתוח וסגור. ניתן להשתמש בו משני כיוונים בלבד. מתאים לעומסים שונים.

כיצד רצוי לבחור משטחי עץ

רצוי לבחור משטח עץ על פי שלוש גורמים עיקריים:

1.על פי הגודל שלו – עדיף לא לבחור משטח עץ קטן יותר ממה שצריך כמובן, אך לא גדול יותר, כי ייתכן והוא לא יצליח לעבור במקומות בהם המלגזה אמור לעבור.

2.משקל העמסה – יש לבדוק מהו המשקל שניתן להעמיס על גבי המשטח.

3.יכולת העמסה – כמו שציינו לכל משטח עץ יש יכולת העמסה שונה, כלומר דרך שונה באמצעותה ניתן להכניס את הכפות של המלגזה. רצוי לבחור משטח שנוכל להכניס את הכפות בצורה נוחה.

לפני סיום יש לציין, שאם משטח עץ מתקלקל או נשבר, ניתן לשפץ אותו ואין צורך למהר להחליף אותו בחדש.